Web sitelerinin en baştaki amaçları Google 1. sayfa yükselme olmaktadır. Zira arama motorlarında ilk sıralarda ve ilk sayfada yer almak internetin rekabet dünyasında öne geçmeyi sağlamaktadır. Google, Yandex, Yahoo gibi pek çok arama motoru arasında ülkemizde en çok kullanılan Google’dır. Ancak Google 1. sayfa yükselme işi için öncelikle SEO ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle de SEO optimizasyonu ile ilk sıralara yükselmek mümkün olmaktadır. Her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Google’da birinci sayfada yer almak, bir firma için önemli bir prestij sağlamakta ve reklam olmaktadır.

İlk Sayfada Yer Almanın Önemi

Google’da ilk sayfada yer almak her firmanın istediği ancak elde edilmesi güç olan bir işlemdir. Ancak ilk sayfada yer almak pek çok avantaj sunmaktadır.

  • Daha çok insana ulaşmak,
  • Uluslar arası hizmet vermek,
  • Hedef kitleye kesin olarak ve daha kısa şekilde ulaşabilmek,
  • Satış ve pazarlama gelirlerini arttırmak,
  • Daha fazla kişi ile iletişim kurabilmek,
  • Daha fazla aşinalık yaratmak ve akılda kalmak,
  • Talep ve geri dönüşü ölçmek,
  • Memnuniyeti belirlemek gibi önemli sonuçları bulunmaktadır.
Birinci Sıraya Çıkmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Google 1. sayfa yer yükselme durumu için uyulması gereken başlıca noktalar vardır. Site içeriği büyük önem taşımaktadır. İçeriğin site amacına ve hizmetlerine uygun olması oldukça önemlidir. Ayrıca renk seçimi de büyük önem taşımaktadır. Karmaşık ve gözü yoran renklerden uzak durulmalıdır. Google 1. sayfa yükselme konusunda kodlama oldukça önemlidir. Sitenin görünmeyen yüzü olan kodlama, sitenin üst sıralarda yer alabilmesi için dünya standartlarına uygun olmalıdır. Web sitesinin görünmeyen yüzü kodlamanın yanı sıra bir de görünen yüzü olan fotoğraflar vardır. Fotoğrafların site içeriğine uygun olması ve kullanıcıların anlayabileceği olması gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta da linklerdir. Arama motorlarının siteyi anlayabilmesi için linklere ihtiyaç vardır. Ancak link oluştururken de bazı hususlara dikkat edilmelidir. Link oluştururken title bölümüne konuyu ve siteyi özetleyen bir isim vermek, siteye artı puan kazandırmaktadır. Google ve diğer bütün arama motorları milyonlarca site arasından bir web adresini yayınlamasına blacklink denmektedir. Ancak blacklinkten yararlanabilmek için bir sitenin kalitesi oldukça önemlidir.

Web sitelerinin temel amaçları arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Zira eskinin basit reklamlarının aksine günümüzde bir firmanın tanınabilmesi internet üzerinden gerçekleşmektedir. Reklam yapmanın ve insanlara ulaşabilmenin en kolay yolu arama motorlarıdır. Sadece hizmet verilen ülke değil tüm dünya genelinde tanınmayı sağlayan arama motorları, aynı zamanda da uluslar arası hizmet sağlanmasına da yardımcı olmaktadır. Kısacası diyebiliriz ki rekabetin hat safhada olduğu internet dünyasında ayakta kalabilmek ve güncel olabilmek için daima ilk sayfada yer almak hedeflenmeli, bunun için çalışmalar yapılmalıdır.